Bilim Emek ve Özveriyle Yükselen Üniversite

İç Mekan Tasarım

TASARIM BÖLÜMÜ

İç Mekân Tasarımı Programı

Sanat ve Tasarım, toplumsal yaşamın temelini oluşturan kültür, tarihsel sürecin bir ürünüdür. İç Mekân Tasarımı da bu alanın içindedir. Günümüzde insanlar yaşadıkları mekânları estetik, fonksiyonellik ve teknolojiyi bir arada kullanarak kendi kültür ve geleneklerine ait özgün tasarımları geliştirmekte ve kullanmaktadır. Değişen tüketici ihtiyaç ve gereksinimleri; iç mekân tasarımı alanlarında faaliyet gösteren sektörde yer edinmek isteyen işletmelerin üretim sistemlerinde “alternatif sanat ve tasarım” ürünlerinin üretimini artırmaktadır. Düşünülerek tasarlanmış mekânlar, öğrenmemize, düşünmemize, hayal etmemize, keşfetmemize ve yaratmamıza yardımcı olur. Görkemli mekânlar yaratıcı ve ileri kültürlerin vazgeçilmezleridir. Bu mekânlar insan, fikir ve düşünsel alanların tümündeki ilişkileri ve bağları teşvik eder niteliktedir. Kalite ve rekabetin oldukça yoğun yaşandığı, tüketici ihtiyaçlarının değiştiği günümüzde İç Mekân Tasarımı alanında istihdam edilecek bireylere kazandırılacak mesleki yeterlikler büyük önem kazanmıştır.

Üniversitemizde bu hedef doğrultusunda iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak ve bölgemizdeki çalışmalara bilimsel olarak katkı sunmak amacıyla bu programı açmayı hedeflemektedir. Bölgemizdeki (Malatya ili ve çevre illeri) çalışmalara bilimsel olarak katkı sunacak teknik personelin yetişmesi amacıyla bu programın açılması önem arz etmektedir.

Mezunların İstihdam Olanakları

İç mekân tasarımı inşaat, mobilya, tekstil ve malzeme sektörü gibi büyük sektörlerin hepsi ile ilişki içindedir. Yetişmiş olan İç Mekân Tasarımı bölümü mezunu insanlar bu sektörlerin hepsinde çalışabilme olanağına sahiptirler. Tasarım, üretim ve uygulama safhalarının hepsinde iş bulma olanakları bulunmaktadır.

İç Mimarlık ofislerinde, mobilya fabrikalarının tasarım bölümlerinde, Restorasyon firmalarında proje elemanı olarak, mimarlık ve mühendislik bürolarında çizim elemanı veya tasarımcı olarak, maket yapım bürolarında vb. sektörlerde yönetici, yönetici asistanı, yetkili, kontrolör olarak çalışabilirler. Ayrıca Dikey Geçiş Sınavını kazanmaları halinde ilgili Fakültelerin ilgili bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedirler.

Meslek sahipleri çalışmalarını düzenleyeceği mekânda yürütür. Çalışılan ortam bazen soğuk bazen de sıcak olabilir. Çalışırken meslektaşlarıyla, mimarlarla, teknik ressam, tesisat mühendisi, inşaat mühendisi, elektrik mühendisi ve müşterilerle iletişimde bulunur.

2547 Sayılı Yükseköğrenim kanunun 7.nci maddesinin (e) bendi ile 4702 sayılı Kanunla 45. maddesine eklenen (e) bendi gereği programı başarı ile tamamlayan öğrenciler branş karşılığı olan bölümlere Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile geçiş yapabilirler. – El Sanatları Tasarımı ve Üretimi – Geleneksel Türk El Sanatları – İç Mimarlık – İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı – Mimarlık

Etkinlikler, Galeri

TR